5 důvodů, proč si zamilovat Upcycling…

Když jsem poprvé slyšela o tzv. UPCYCLING  módě, vůbec jsem nevěděla, která bije…Ale nic není náhoda, že? A tak na mě „náhodou“ vyskočila reklama s výrobky firmy Nila. Tam jsem se dočetla, že Upcycling, SLOW FASHION, nebo také FAIR TRADE je móda preferující přírodní materiály v BIO kvalitě, které jsou v přírodě snadno rozložitelné bez použití chemických látek ve výrobním procesu. Tím pádem tolik nezatěžují životní prostředí. Dále jsou to také výrobky z recyklovaných surovin, čímž získávají další užitnou hodnotu. V neposlední řadě se jedná o etické a humánní zacházení s lidskými i živočišnými zdroji. Tyto materiály a výrobky mají různé garance, jako např. etická vlna a jsou označeny certifikátem GOTS, který zaručuje proces celé výroby v souladu s přírodou.

Ke všemu jsem s hrůzou zjistila, že asi 200.000 tun textilu skončí ročně ve směsném odpadu…To znamená, že třídíme pouhá 3% textilu! A přitom celých 98% lze ještě recyklovat. Z toho jde 20% na vlákno, 30% na hadry a 45% je nositelných! Řekla jsem si, že nad každým kouskem oblečení budu odteď více přemýšlet! Chci přece, aby se i děti mých dětí mohly  ještě radovat z této nádherné krajiny..

A co teprve VODNÍ a UHLÍKOVÁ STOPA! Jedny džíny urazí v průměru 40.000 km a spotřebují 8.000 l vody, než se dostanou k jejich majiteli…Bavlna vyroste v jiné zemi, než se tká, barví, šije a prodává…A než vyroste, tak spotřebuje spoustu vody, zejména barvením a ve výrobě…Pro srovnání bavlněné tričko má vodní stopu „jen“ 3.000 l.

V souvislosti s touto tematikou rozhodně stojí za zmínku pojem COST PER WEAR, jenž vyjadřuje počet obléknutí jednoho oděvu v poměru k ceně. Například jedny kvalitní a drahé šaty nosím pořád, takže cena jednoho nošení, oproti levným nenošeným šatům, je daleko nižšíDražší kvalita se tedy lépe vyplatí nejen nám, ale i naší přírodě…Á propos, věděli jste, že takové polyesterové  šaty se rozkládají více, než 200 let?

Pravidlo kvality před kvantitou z důvodu současné nadprodukce se vztahuje i na obuv, jejíž recyklace je kvůli složení mnoha materiálů téměř nemožná…Jednotlivé složky se totiž od sebe špatně oddělují…Ideální je tedy vyhnout se botám ze syntetických materiálů a upřednostnit přírodní, nebo již recyklované materiály, i když ani ty nejsou kvůli náročnému výrobnímu procesu úplně bez úskalí…

Na závěr bych zmínila i zdravotní důvody. Různé vyrážky a alergie můžou být ovlivněny častým nošením syntetických oděvů, které jsou vyráběny převážně z ropy…Nespornou výhodou přírodního vlákna je kromě lepší rozložitelnosti také prodyšnost, savost a hřejivost.  Je tedy na každém z nás, jaké si určí priority…Snad i pro ten dobrý pocit!

Už víte, proč mě Upcycling doslova chytil za srdce? Zde jsou moje důvody:

  1. Velký potenciál recyklace
  2. Etická a humánní výroba
  3. Úspora vody a menší uhlíková stopa
  4. Snížení doby rozkladu použitím přírodních materiálů
  5. Zdravé tělo, zdravý Duch

Jsem oděvní modelářka a konstruktérka a vedu ženy v online škole oděvních střihů.